https://diaafootball.com/www.apvolleyball.comankara escortkadıköy escortpendik escortbostancı escortankara bayan escortataşehir escortfeelingbet casinoMrXbet casinoGoodman casinoAzur casinoMebbistipobet7slotsistanbul escort bayanmarsbahiscasibom girişistanbul escortdeneme bonusu veren sitelerescort bayan ankaragrandpashabetgrandpashabetgrandpashabetJojobet JojobetJojobet girişgaziantep escortgaziantep escorthacklinkgüvenilir slot siteleriCasibomgates of olympushttps://www.wcle.org/https://www.birbuketmeyve.com/sweet bonanzacasinoplus girişjojobetcasibomgrandpashabet girisgrandpashabetgrandpashabetmarsbahisgüvenilir bahis siteleriasyabahis girişjojobetsahabetcasibom girişmatbetbetparkonwinmatbet girişholiganbetjojobetcasibomjojobetcasibomjojobetjojobetjojobetmeritkingcasibomjojobetcasibomjojobetcasibomdeneme bonusujojobetjojobethacklinkextrabet giriş216jojobetimajbetcasibomcasibomjojobet girişjojobetcasibomjojobetjojobetmarsbahismarsbahis girişjojobetgrandpashabet girişjojobet girişOnwinMaltepe otelkartal otelataşehir otelKadıköy günlük kiralık daireÜsküdar otelleriağva günlük kiralık daireMaltepe günlük kiralık dairependik günlük kiralık daireağva otellerikavbetdinamobetsahabetsahabet girişdeneme bonususahabetelitcasinodeneme bonusu veren sitelercasibomtümbetcasibomcasibomcasibomjojobetjojobet girişqueenbetcasibom girişmeritkingceltabetcasibomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibomsekabetholiganbetjojobetnakitbahisgrandpashabetjojobetjojobetcasibomjojobetsahabetdinamobetmarsbahisjojobetmeritking Kosovë - dritë që nuk shuhesh

Poezi

Kosovë - dritë që nuk shuhesh

 

KOSOVË- DRITË QË NUK SHUHESH

  

Kur shpërthejnë ofshamat nga vullkani i dhembjes

Kur era shpërndan pëshpëritjet me lot,

Kur gjokset e plagosura s’tremben nga stihia e shembjes

E kjo tokë e përgjakur, na thërret ne sot.

 

Kur në vend të diellit zë vend errësira,

E hije të zeza tokën e mbulojnë

Kur si një fantazmë nate shtrihet mugëtira

E valët e pezmit çdo zemër kaplojnë.

 

Kur foshnjës së vogël n’djep nëna i këndon,

Ninullat e trimërisë,

Kur në vend t’përkëdheljeve me afsh i afron

Armët e burrërisë.

 

Atëherë si një shkëmb deti, ngrihet shqiptari

E me gjoks t’përgjakur, lart flamurin mban,

Atëherë n’luftë si shqipe, hidhet guximtari,

E zemra i gufon, posi një vullkan.

 

Atëherë dielli çan perden e errësirës,

E retë zhdavariten në qiellin e paskaj

Atëherë nga gjaku i shenjtë derdhur Nënëmirës,

Mbijnë lulëkuqet në çdo kënd e skaj.

 

Në këtë gjak të derdhur, ne sot të betohemi,

Oj Kosovë Nënë

Se bijtë e tu, sokola e petritë,

Jetën për ty, kemi për ta dhënë.

 

 

Kjo poezi është shkruar në vitin 1987 në Kajro gjatë studimeve, ndërsa është botuar në “Dituria Islame” Nr.96, Tetor 1997.

Kryesia e BIRK - ut

Bislame.net

Dituria Islame

Tanzil.net

Online

Kemi 7 miq dhe s'ka antarë në linjë

Kalendari

الخميس 18 المحرّم 1446
E enjte Muharram 18 1446
E enjte Korrik 25 2024

Koloset e tefsirit

IMAGE Shihabud-din Mahmud el Alusi (1217 h.-1270 h)
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Shihabud-din Mahmud el Alusi (1217 h.-1270 h) dhe tefsiri i tij  “RUHUL MEANI FI TEFSIRIL KUR’ANI-L ADHIM VE-S-SEB’IL METHANI”    ... Read More...
IMAGE Muhammed Reshid Rida
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Muhammed Reshid Rida dhe tefsiri i tij TEFSIRUL KUR’ANIL HAKIM i njohur si “TEFSIRU-L-MENAR”   Muhammed Reshid Ridaja i takon plejadës së... Read More...
IMAGE Kadi el Bejdaviu
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Kadi el Bejdaviu dhe tefsiri i tij “ENVARU-T-TENZILI VE ESRARU-T-TE'VILI”   Biografia e tij Emri i tij i plotë është Abdullah ibn Umer ibn... Read More...

Sabri Bajgora -Hytbeja e Kurban-Bajramit 2011