bodrum escort bayanizmir escortizmir escortdiyarbetdiyarbetganobetbetmarlosweet bonanzaegt oynademo slot oyunlarıhttps://bricescrossroads.com/holiganbetgirisim.comArzbahis Girişsavoybetting girişJojobet GirişBeylikdüzü EscortBahçeşehir Escorthttps://www.antilafuneral.com/https://longwoodinc.com/Deploy Outdoor Advertising Campaign Anywhere In The Worldeskort marmariskayseri escortfethiye escortbilecik escortfethiye escorthttps://diaafootball.com/ofis taşımacılığı Jetimëve të Shqiptarisë

Poezi

Jetimëve të Shqiptarisë

Jetimëve të Shqiptarisë

 

(Mjaft vëllavrasjeve në trojet shqiptare)

 

Ç’është ky zë që shpon qiellin

Ç’është ky vaj që t’shtin në dhe

Kush e zuri kështu diellin

Ç’janë mbi qiell, t’zeza këto re

 

Ç’janë këta lot që po pikojnë

Pika-pika lagin tokën

Janë jetimët që vajtojnë

S’kanë me çka ta shtrojnë as sofrën

 

Kush ua mbyti këtyre shpresën

Kush kështu zemrat ua copëtoi

Kush ua nxiu këtyre jetën

Plagë të thellë n’shpirt u shkaktoi

 

Mjaft më vrasje, mjaft më krime

Mjaft më dorën mbi vëlla

Mjaft më lot, mjaft më mallkime

Se kurrë dritë nuk kem me pa

 

Fshije lotin biri im,

Fshije lotin nëna ime

Shtrini dorën njëri-tjetrit

Sot është Dita për pajtime

 

Në emër të Zotit, me besa-besë

Shtrije dorën more vëlla

T’respektojmë urdhrat e fesë

Na fal neve o Allah.

 

 

Sabri Bajgora,

06.07.2007, Prishtinë

Kryesia e BIRK - ut

Bislame.net

Dituria Islame

Tanzil.net

Online

Kemi 13 miq dhe s'ka antarë në linjë

Kalendari

الأحد 16 ربيع الأوّل 1445
E diel Rabbi al-Awwal 16 1445
E diel Tetor 01 2023

Koloset e tefsirit

IMAGE Shihabud-din Mahmud el Alusi (1217 h.-1270 h)
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Shihabud-din Mahmud el Alusi (1217 h.-1270 h) dhe tefsiri i tij  “RUHUL MEANI FI TEFSIRIL KUR’ANI-L ADHIM VE-S-SEB’IL METHANI”    ... Read More...
IMAGE Muhammed Reshid Rida
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Muhammed Reshid Rida dhe tefsiri i tij TEFSIRUL KUR’ANIL HAKIM i njohur si “TEFSIRU-L-MENAR”   Muhammed Reshid Ridaja i takon plejadës së... Read More...
IMAGE Kadi el Bejdaviu
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Kadi el Bejdaviu dhe tefsiri i tij “ENVARU-T-TENZILI VE ESRARU-T-TE'VILI”   Biografia e tij Emri i tij i plotë është Abdullah ibn Umer ibn... Read More...

Sabri Bajgora -Hytbeja e Kurban-Bajramit 2011