https://diaafootball.com/www.apvolleyball.comankara escortkadıköy escortpendik escortbostancı escortankara bayan escortataşehir escortfeelingbet casinoMrXbet casinoGoodman casinoAzur casinoMebbistipobet7slotsistanbul escort bayanmarsbahiscasibom girişistanbul escortdeneme bonusu veren sitelerescort bayan ankaragrandpashabetgrandpashabetgrandpashabetJojobet JojobetJojobet girişgaziantep escortgaziantep escorthacklinkgüvenilir slot siteleriCasibomgates of olympushttps://www.wcle.org/https://www.birbuketmeyve.com/sweet bonanzacasinoplus girişjojobetjojobet girişgrandpashabet girisgrandpashabetgrandpashabetmarsbahisgüvenilir bahis siteleriasyabahis girişjojobetsahabetcasibom girişmatbetbetparkonwinmatbet girişholiganbetjojobetcasibomcasibomcasibomjojobetjojobetjojobetmeritkingcasibomjojobetcasibomjojobetcasibomdeneme bonusujojobetjojobet girişhacklinkextrabet giriş216jojobetimajbetcasibomcasibomjojobet girişjojobet güncelcasibomjojobetmarsbahismarsbahismarsbahis girişjojobetgrandpashabet girişjojobet girişOnwinMaltepe otelkartal otelataşehir otelKadıköy günlük kiralık daireÜsküdar otelleriağva günlük kiralık daireMaltepe günlük kiralık dairependik günlük kiralık daireağva otellerikavbetdinamobetsahabetsahabet girişdeneme bonususahabetelitcasinodeneme bonusu veren sitelercasibomtümbetcasibomcasibomcasibomjojobetjojobet girişqueenbetcasibom girişmeritkingceltabetcasibomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibomsekabetholiganbetjojobetnakitbahisgrandpashabetcasibomjojobetcasibomjojobetbahsegeldinamobetmarsbahisjojobetmeritking Muhammedit a.s.

Poezi

Muhammedit a.s.

Muhammedit a.s.

 

Errësirë ishte kudo, Injorancë mbretëronte

Kishte humbur çdo arsye, Bota dritën e kërkonte.

 

Në Mekë, n’këtë vend të bekuar, u lind i dashuri i Perëndisë

Muhammedi i lavdëruar, Shpëtimtari i njerëzisë.

 

O Muhammed o i dërguar, Dritë dhe mëshirë për mbarë njerëzinë

Salavate duke t’kënduar, Falënderojmë Perëndinë

 

 

Ty të zgjodhi Perëndia, Ta lërtësosh fjalën e Tij

Fjala jote ish urtësia, Vepra jote, madhështi

 

Në ty kishim shembëlltyrën, si të thwrrasim në Islam

Na ndihmo o Zot i Madh,, na i mbush zemrat me Iman

 

Ti je dritë që kurrë nuk fikesh, Flakadan-Udhëzim hyjnor

N’zemrat tona gjithmonë rritesh, N’ty gjejmë prehje përgjithmonë

 

Gjithmonë ishe dhe do t’mbetesh, Ideal-Shembull për ne

Fjalët tua kurrë nuk zbehen (treten), derisa t’ketë jetë mbi dhe.

 

 

                                                          (Sabri Bajgora)

                                                          Prishtinë, 15.10.2002

 

Kryesia e BIRK - ut

Bislame.net

Dituria Islame

Tanzil.net

Online

Kemi 6 miq dhe s'ka antarë në linjë

Kalendari

الخميس 18 المحرّم 1446
E enjte Muharram 18 1446
E enjte Korrik 25 2024

Koloset e tefsirit

IMAGE Shihabud-din Mahmud el Alusi (1217 h.-1270 h)
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Shihabud-din Mahmud el Alusi (1217 h.-1270 h) dhe tefsiri i tij  “RUHUL MEANI FI TEFSIRIL KUR’ANI-L ADHIM VE-S-SEB’IL METHANI”    ... Read More...
IMAGE Muhammed Reshid Rida
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Muhammed Reshid Rida dhe tefsiri i tij TEFSIRUL KUR’ANIL HAKIM i njohur si “TEFSIRU-L-MENAR”   Muhammed Reshid Ridaja i takon plejadës së... Read More...
IMAGE Kadi el Bejdaviu
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Kadi el Bejdaviu dhe tefsiri i tij “ENVARU-T-TENZILI VE ESRARU-T-TE'VILI”   Biografia e tij Emri i tij i plotë është Abdullah ibn Umer ibn... Read More...

Sabri Bajgora -Hytbeja e Kurban-Bajramit 2011