https://diaafootball.com/www.apvolleyball.comankara escortkadıköy escortpendik escortbostancı escortankara bayan escortataşehir escortfeelingbet casinoMrXbet casinoGoodman casinoAzur casinoMebbistipobet7slotsistanbul escort bayanmarsbahiscasibom girişistanbul escortdeneme bonusu veren sitelerescort bayan ankaragrandpashabetgrandpashabetgrandpashabetJojobet JojobetJojobet girişgaziantep escortgaziantep escorthacklinkgüvenilir slot siteleriCasibomgates of olympushttps://www.wcle.org/https://www.birbuketmeyve.com/sweet bonanzacasinoplus girişCasibomCasibom girişgrandpashabet girisgrandpashabetgrandpashabetmarsbahisgüvenilir bahis siteleriasyabahis girişjojobetsahabetcasibom girişmatbetbetparkonwinmatbet girişholiganbetjojobetcasibomcasibomcasibomjojobetjojobetjojobetcasibomcasibomjojobetcasibomcasibommeritkingdeneme bonusujojobetjojobet girişhacklinkextrabet giriş216jojobetimajbetcasibomcasibomjojobet günceljojobet girişcasibomcasibommarsbahismarsbahismarsbahis girişjojobetgrandpashabet girişjojobetOnwinMaltepe otelkartal otelataşehir otelKadıköy günlük kiralık daireÜsküdar otelleriağva günlük kiralık daireMaltepe günlük kiralık dairependik günlük kiralık daireağva otellerikavbetdinamobetsahabetsahabet girişdeneme bonususahabetelitcasinodeneme bonusu veren sitelercasibommatadorbetcasibomcasibomcasibomjojobetjojobet girişmilanobetcasibom girişmeritkingpiabetcasibomcasibomcasibomcasibomcasibomcasibomimajbetsekabetholiganbetjojobetonwingrandpashabetcasibomnakitbahiscasibomjojobetbahsegeldinamobetmarsbahisjojobet Zgjohu Ymet !

Poezi

Zgjohu Ymet !

Zgjohu Ymet !

 

Ah si t’ishe tash pranë nesh, o i Dërguari  i Perëndisë

Ta shikoje këtë Ymet, në ç’mjerim është katandisë

 

Pse i harruam këshillat tua, pse harruam bujarinë

Pse harruam njëri-tjetrin, përse mbollëm hasmërinë

 

Ty të zgjodhi Perëndia, Ta lartësosh fjalën e Tij

Fjala jote ish urtësia, Vepra jote, madhështi

 

Vallë ku treti krenaria, që stoliste shpirtrat tanë

Vallë ku treti trimëria, që e kishin t’parët tanë

 

A thua pse kaq jem ligështuar, çfarë po ndodh o Zot me Ne

Vetëm lot, vaj e dëshpërime, ngjajmë si hije që ecin mbi dhe.

 

A do t’ketë më shpresë për Ne, dielli më a do t’na ndriçojë

A thua kush prej këtij mjerimi, këtë Ymet do ta shpëtojë

 

Na ndihmo o Zot i Madh, Ta kalojmë këtë plogështi

Na forco Ti me Imam, Na e lehtëso çdo vështirësi

 

Zgjohu Ymet i Imanit, ngrite zërin në çdo anë

Ktheje lavdinë e Islamit, lësho kushtrimin anembanë. 

 

 

Sabri Bajgora

5 Nëntor 2006

 

 

 

 

 

Kryesia e BIRK - ut

Bislame.net

Dituria Islame

Tanzil.net

Online

Kemi 6 miq dhe s'ka antarë në linjë

Kalendari

الخميس 18 المحرّم 1446
E enjte Muharram 18 1446
E enjte Korrik 25 2024

Koloset e tefsirit

IMAGE Shihabud-din Mahmud el Alusi (1217 h.-1270 h)
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Shihabud-din Mahmud el Alusi (1217 h.-1270 h) dhe tefsiri i tij  “RUHUL MEANI FI TEFSIRIL KUR’ANI-L ADHIM VE-S-SEB’IL METHANI”    ... Read More...
IMAGE Muhammed Reshid Rida
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Muhammed Reshid Rida dhe tefsiri i tij TEFSIRUL KUR’ANIL HAKIM i njohur si “TEFSIRU-L-MENAR”   Muhammed Reshid Ridaja i takon plejadës së... Read More...
IMAGE Kadi el Bejdaviu
E mërkurë, 09 Dhjetor 2015
Kadi el Bejdaviu dhe tefsiri i tij “ENVARU-T-TENZILI VE ESRARU-T-TE'VILI”   Biografia e tij Emri i tij i plotë është Abdullah ibn Umer ibn... Read More...

Sabri Bajgora -Hytbeja e Kurban-Bajramit 2011